İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere hükümetinin Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA ile Euro 2020 yarı finalleri ve Londra’nın Wembley Stadyumu’ndaki finali hakkında “düzenlemeler” için görüştüğünü söyledi. Yarı finallerin 6 ve 7 Temmuz’da, finalin ise 11 Temmuz’da yapılması planlanıyor. Ancak hükümetin bu hafta aşıları hızlandırmak ve Delta koronavirüs varyantının yayılmasını engellemek amacıyla İngiltere’nin pandemik kısıtlamalarını 19 Temmuz’a kadar dört haftalık bir süreye uzattığını açıklamasının ardından, yapılacak üç maç Johnson için bir halk sağlığı sorunu oluşturuyor.

UEFA ‘kendinden emin’ Galler ve İskoçya, İngiltere’nin yeşil ülkeler listesinde Euro 2020′de oynayan ve varışta izolasyon gerektirmeyen tek takımlar. Kırmızı liste ülkelerinden gelen yolcular ise İngiltere’nin isteği üzerine 10 güne kadar izolasyonda kalmalıdır. Cuma günü erken saatlerde UEFA, İngiltere’ye seyahat eden taraftarların karantinaya girmemesi için izin verilmesi konusunda görüşmelerde bulunduğunu ve Euro yarı ve finalinin Wembley Stadyumu’nda oynanacağına kesin gözüyle bakıldığını olduğunu söyledi. Açıklamada, “UEFA, Wembley’deki kapasitenin eleme turu maçları için en az %50’ye çıkmasında bir sorun görmemektedir.” denildi. “Şu anda, katılan takımların taraftarlarının maçlara katılmasına izin vermeye çalışmak için yerel yetkililerle görüşüyoruz, katı bir test ve balon konsepti kullanılması halinde İngiltere’de kalmaları 24 saatten daha az olacağı anlamına geliyor. Bu taraftarların hareketleri yalnızca onaylı ulaşım ve mekanlarla sınırlı olacaktır.” “Hükümetin karşılaştığı baskıları anlıyor ve konuyla ilgili görüşmelerimizde tatmin edici bir sonuca varmayı umuyoruz. Her zaman bir acil durum planı vardır, ancak son final haftasının Londra’da yapılacağından eminiz.”

UEFA açıklaması, birçok İngiliz medyasında, karantinaya ilişkin sorunlar ve Wembley’nin ülkedeki tüm Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasında bir ay süren gecikme nedeniyle koltuk kapasitesinin azalması nedeniyle Euro 2020 finalinin Macaristan’a taşınabileceği yönündeki haberlerin ardından geldi. Macaristan’daki Puskas Arena, bu hafta ev sahibi ülke ile Portekiz arasında 60.000 kişilik bir kalabalığa ev sahipliği yaptı ve UEFA’ya yarı finalleri ve finali Wembley’deki 22.500 sınırından çok daha büyük bir kalabalığın önünde sahneleme fırsatı sunacaktı. Wembley’de bu kısıtlı sayının final haftasında 45.000’e kadar çıkması bekleniyor.