UEFA yöneticilerine göre, geciken Euro 2020‘nin, 2021 yazında planlandığı gibi devam etmesi bekleniyor. Ancak, Euro patronları, virüs kontrolden çıkarsa, son dakika değişiklikler veya cayma hakkı için bir çıkar madde koyduruyorlar.

Uzun zamandır beklenen Euro finali Wembley Stadyumu‘nda yapılacaktı ve bu değişmedi. Pandemi Avrupa’da etkisini sürdürürken, 12 ülkeden oluşan bu turnuvanın uygulanabilirliği sorgulanmakta. Planlanan 12 ev sahibi ülke ile sanal bir toplantı yaptıktan sonra, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, mevcut programı değiştirmeye yönelik bir plan olmadığını söyledi: “UEFA, başlangıçta planlanan 12 şehirde, EURO 2021’i düzenleyecektir.” UEFA patronuna göre Euro, milli futbol takımları için bir amiral gemisi turnuvası ve tabandan futbol gelişimi için kritik bir sermaye kaynağı.

Euro 2021 Devam Edecek mi? Kıta, salgını kontrol altına almak için mücadele ederken ve enfeksiyon oranları hala yükselirken, bu şampiyonanın başlangıçta planlandığı gibi devam edeceğini hayal etmek zor. Gerçek şu ki, Euro 2020, elmas yıldönümünü kutlamak için bir defaya mahsus çok uluslu bir turnuva olarak tasarlandı ve maçlarıa birden fazla ülke ev sahipliği yapacaktı. Mevcut COVID-19 tehdidi ile oyuncular, taraftarlar, medya ve personel için birden fazla seyahat rotası enfeksiyon oranlarını artıracak. Yüksek enfeksiyon ve ölüm oranlarıyla birlikte, stadyumların bu yaz normalde olduğu gibi dolmaması muhtemeldir. Bununla birlikte, devam eden COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesiyle, muhtemelen oynanan tüm maçlar, ekran başından izlenmeyecek. Stadyumların kitlelere açılacağına dair söylentiler şimdiden dolaşıyor. Ancak hayranların Euro 2021 için seyahate çıkmadan önce aşı olmaları gerekecek.

Son birkaç hafta içinde, Euro 2021’in dört, iki veya bir ülkeyle sınırlandırılabileceği yönünde öneriler oldu. Bayern Münih’in sahibi Karl-Heinz Rummenigge, turnuvanın tamamen Londra’da yapılabileceği fikrini bile gündeme getirdi. Birleşik Krallık Dijital Kültür, Medya ve Spor komitesi başkanı, Euro 2021’in başlangıçta planlandığı gibi ilerleyip ilerlemeyeceğine dair şüphelerini dile getirdi: “Yaz için yeniden planlanan Euro 2021’in planlandığı gibi on iki ülkede uygulanıp uygulanmayacağından şüphe etmeye başlıyorum.” Resmi programa göre, Wembley Stadyumu aralarında yarı final ve final olmak üzere toplam yedi maça ev sahipliği yapacak.

Turnuvayı tekrar ertelemek veya hepsini bir araya getirmek mali açıdan felaket olacaktır, ancak UEFA kesinlikle yaz için planlanan finaller için planını yeniden yapılandırmak zorunda kalacak. Pek olası olmasa da şampiyonanın planlanan 12 ülke yerine kapalı kapılar ardında ve tek bir şehirde gerçekleşeceğini iddia eden kaynaklar var. Geçen sezon Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde olanların tekrarlandığını görüyoruz, burada tek bir ülkede yarışan her milli takım için sıkı bir şekilde uygulanan koruyucu uygulamalar uygulanıyor. Şampiyonlar Ligi, Portekiz’de, Avrupa Ligi ise Almanya’da düzenlendi. Listelenen ev sahiplerinden hiçbiri şimdiye kadar çekilme niyeti göstermedi ve UEFA, herhangi bir değişiklik yapması durumunda ağır tazminat talepleriyle karşı karşıya kalmaya açık. Listelenen ev sahibi şehirlere, COVID-19 önlemlerini alarak stadyumlarının optimum kapasitesi için ideal planlar hazırlamaları talimatı verildi. Artan tedirginlikle, şehir planlarına Nisan ayı başında ihtiyaç duyulmayabilir. UEFA, yaptığı açıklamada, şehirlerin karşılaştığı, değişen koşulları ve zorlukları göğüslemek amacıyla Euro 2021 düzenlemeleri konusunda daha fazla esneklik ihtiyacını kabul ettiğini belirtti.

Tüm belirsizliklere rağmen, COVID-19 aşısının tüm dünyadaki genel kitleler için kullanıma sunulmasıyla ilgili umut var. Ceferin, turnuvaya yaklaştıkça salgının etrafındaki şeylerin daha iyi yönde değişeceği konusunda iyimser olduğunu da hemen not etti. UEFA patronu ayrıca, ev sahibi şehirlere ve ülkelere Haziran ve Temmuz aylarının nasıl olacağına dair doğru bir imaj oluşturmaları için yeterli zaman tanımamız gerektiğini ekledi. Taraftarlar, futbolu heyecanlı ve özel kılan şeyin bir parçasıdır ve bu, diğer tüm futbol turnuvaları kadar Euro turnuvası için de geçerlidir. UEFA, taraftarların stadyumlara dönmesine izin vermek için kendisine maksimum alan ve süre tanımalıdır.

UEFA’ya göre, ev sahibi ülkelerin Euro 2021 planını nasıl uygulayacağına dair daha fazla ayrıntı, Mart ayı başında sunulacak. Yeni planlara göre değişebilir ancak, Euro 2021 maçları şu an için Londra, Dublin, Amsterdam, Münih, Glasgow, Roma, Bakü, Kopenhag, Budapeşte, St Petersburg ve Bükreş’te gerçekleşecek.