Esteban Ocon, olağanüstü ve çılgın bir Macaristan Grand Prix’sinde ilk Formula 1 zaferini elde etti. Lewis Hamilton, yarışın son beş turunda üçüncü bitirmek için mücadele ettikten sonra mayıs ayından bu yana ilk kez dünya şampiyonası liderliğini yeniden kazandı. Başlangıçtaki rakibi Max Verstappen, kazalarla dolu bir kaygan zeminin kurbanı oldu, ancak ağır hasara rağmen 10. sıra için bir puan kurtarmayı başardı.

Formula 1 tarihinin en dikkat çekici yarışları arasında ilk birkaç turun açılışını içeren bir yarış, spor üç haftalık yaz tatiline girerken Hamilton’u Verstappen’e karşı sekiz puan önde bıraktı. Hamilton, Ocon ve Sebastian Vettel’in arkasında üçüncü oldu, ancak Alman daha sonra yakıt düzensizliği nedeniyle diskalifiye edildi ve Hamilton’ı ikinci sıraya yükseltti. Kaygan bir pistte ilk virajda bir yığılma, Hamilton’ı kısa süreliğine Ocon ve Vettel’i yarıştan önce ilk turda önde götürdü, yarış kırmızı bayrakla işaretlendi ve pistteki dağınıklığı ortadan kaldırdı. Olağanüstü bir şekilde, yarış yeniden başladığında, Hamilton ikinci bir start için gelen tek araçtı, çünkü diğer tüm sürücüler başlangıçtaki karışıklığın kurbanı olmuştu. Hamilton bir sonraki turun sonunda durmak zorunda kaldı ve yarışın geri kalanında Ocon’u Vettel’e karşı savuşturmak zorunda bıraktı. Vettel birkaç kez geçmeyi denedi, ancak eski bir Mercedes genç sürücüsü olan Ocon, 70 turun tamamında mükemmel bir ilk galibiyet almak için direndi.

Ocon’un takım arkadaşı Fernando Alonso, son etaplarda Hamilton’a karşı Ocon’un liderliği savunarak Fransız pilotun galibiyeti garantilemesinde önemli bir rol oynadı. Sondan dördüncülük ile geri dönen Hamilton, yeni lastikler ile 23 turluk cesurca bir serüvende bulundu. Mercedes sürücüsü bunu gerçekleştirecek hıza sahipti ve Alonso onu birkaç kez kabul edilebilirliğin sınırında zorlu bir yarış aracı sergileyerek turdan tura tutmasaydı başarabilirdi. Hamilton nihayet Alonso’yu beş tur kala geride bıraktıktan sonra, iki tur sonra Ferrari’den Carlos Sainz’i geçti ve Vettel’in sadece 0.8 saniye gerisinde yarışı noktaladı. Sainz dördüncü ve Alonso beşinci olarak yarışı tamamladı. Hamilton, yarıştan sonra yorgunluk ve baş dönmesi yaşadığı için Mercedes doktoruna gitti. Daha sonra düzenlediği basın toplantısında, geçen Aralık ayında Covid-19’a yakalandıktan sonra tüm yıl zindeliği ile mücadele ettiğini söyledi.