İngiltere, Almanya’ya acımasız bitirme konusunda bir ders verdi ve bu EURO 2020 son 16 maçındaki tek gerçek şansını, eski, tarihi rakibine karşı on yıllardır süren aşağılık kompleksini nihayet sona erdirmek için dönüştürdü.

Almanya, 1966 Dünya Kupası finalinden bu yana büyük bir uluslararası rekabette İngiltere’ye turnuva maçı kaybetmemişti, ancak ikinci yarıda Raheem Sterling ve Harry Kane’in golleri ev sahibi takımı 2-0’lık bir galibiyete ve çeyrek finale çıkardı.

Tarafsız seyirciler için kesinlikle bir gerilim filmi değildi. Zaman zaman, her iki taraf da kazanma düşüncesiyle heyecanlanmak yerine kaybetme ihtimalinden daha çok korkmuş görünüyordu. Şansları az ve galibiyetten çok uzaklardı. Gerçekten de Almanya daha iyi fırsatlara sahipti, ta ki İngiltere 75. dakikada Sterling’in yakın mesafeden attığı gol ile öne geçene kadar. İngiltere baş antrenörü Gareth Southgate’in ikinci yarıda Jack Grealish’i oyuna sokması da da maçın gidişatını değiştirmeye yardımcı oldu. Grealish, İngiltere’nin her iki golünde de yer aldı ve bir sonraki turda takımın en önemli silahlarından biri olacağı kesin.

İngiltere’nin benimsediği marş olan “Üç Aslan”ın korosu “It’s Coming Home” Wembley’de yankılanırken, İngiliz oyuncular hak ettikleri bir şeref turuna çıktılar ve kendinden geçmiş bir kalabalığın hayranlığına daldılar. Bekleyen binlerce hayran, başlamadan birkaç saat önce, İngiltere’nin ulusal stadyumuna giden ünlü yol olan Wembley Yolu’nda toplandı, hiçbir zaman tam olarak uyumlu olmayan bir şarkı ve tezahürat eşliğinde Wembley’e yol aldılar. Avrupa Şampiyonası tarihinde çıktığı hiçbir eleme turu maçını 90 dakika sonunda kazanamayan İngiltere, kötü şansını kırmayı bildi.

Belki de şu anki genç İngiliz oyuncu grubu beklentilerin ağırlığını hissediyor gibiydi, Almanya ilk 10 dakikayı domine ederken İngiliz futbolcular pas hatalarıyla rakibine şans veriyordu. Sonra İngiltere’nin savunması dağıldı, Leon Goretzka kendini İngiltere kalecisi Jordan Pickford ile bire bir buldu, ancak pozisyon Declan Rice tarafından beceriksizce harcandı. İlerleyen dakikalarda oyunun kontrolünü yavaş yavaş eline alan İngiltere, kendi adına pozisyonlar bulmaya başladı. Ancak, iki taraf da maçın öneminin bilincindeydi ve savunmada hatasız oynuyorlardı. 75. Dakikada gelen gol ile İngiltere oyuncuları, taraftarıyla bütünleşerek Avrupa şampiyonaları tarihindeki kötü şanslarını kırdılar.