Derrick Rose, bu yılın başlarında, şubat ayında New York Knicks’e takas edilmeden önce Detroit Pistons için oynayarak 2020-21 NBA sezonuna başladı. New York Knicks’in 2021 NBA Playoff‘larında ev sahası avantajını korumasına yardımcı olmada etkili oldu. Rose, Knicks’e katıldığından beri normal sezonda sahadan %48.7 şut isabeti ile ayrıldı. Genelde de, maç başına 14.9 sayı ve 5.5 asist ortalamaları tutturdu.

New York Knicks bu sezon oyun kurucu arayışındaydı. Takas zamanında yoğun bir şekilde Lonzo Ball’un peşindeydiler ama geç bir U dönüşü yaptılar. Elfrid Payton, RJ Barrett, Derrick Rose ve Alec Burks’tan oluşan Knicks geri sahası onlar için gayet güzel bir performans sergilediğinden, bu kararın akıllıca bir karar olduğu kanıtlandı. Özellikle D-Rose, takımdaki ikinci görevinde yıldızlaştı. Atlanta Hawks‘a karşı oynadıkları son playoff maçında Knicks için yedek kulübesinden gelip 26 sayı attı ve onları geri dönüş galibiyetine taşıdı.

SNY TV’den Ian Bagley, kadrosunda oyun kurucu arayan takımların, Rose’un bu sezonki performansının New York Knicks’in yaz aylarındaki serbest oyuncu planlarını değiştirebileceğine inandığını bildirdi. SNY TV’de yakın zamanda yapılan bir yayında şunları söyledi: “Bu ilginç bilgiyi not etmek gerekir. Tüm takımlar serbest oyuncu piyasasını yakından takip ediyor. Ayrıca D-Rose’un oyun kurucu pozisyonundaki performanslarından sonra, New York Knicks’in de serbest oyuncu piyasasına farklı bir bakış atması bekleniyor. Rose’dan önce, diğer takımlar Knicks’in ünlü, top hakimiyetine sahip, büyük bir oyun kurucuya para harcamasını bekliyordu.” Derrick Rose’un etkisi şu ana kadar listelerin dışındaydı ve böyle oynamaya devam ederse New York Knicks gerçekten de derin bir playoff serisi yapabilir.