Bugün ortaya koyduğu harika performansla takımda yeri doldurulamaz olduğunu bir kez daha gösterdi. Ustalıkla topa liderlik etti, tüm Sevilla oyuncularıyla savaştı ve Alba’ya sahalarda ender görülecek güzellikte bir asist pası verdi. Frenkie de Jong’un son zamanlarda oynadığı futbol bakımından sahada büyüdüğü tartışılmaz . Koeman’ın ve tüm Barcelona taraftarlarının kendisinden beklediği bu sorumluluk adımını nasıl alacağını biliyordu . Geçen sezon tamamen utangaç, el frenini çekmiş ve kendisinden bekleneni verememiş olsa da, bu sezon korkularından kurtuldu ve kendisini tüm Avrupa’nın özlediği Ajax orta saha oyuncusu olarak göstermeye başladı. Barça oyuncusu De Jong, çok fazla baskı ve ara vermeden fiziksel bir oyunda, topu istemek söz konusu olduğunda yorulmak bilmeyen mücadelesi ve cesaretiyle göze çarpıyordu . Aksine asla saklanmadı. Kırışmadı ve kesinlikle Ligin en kirli oyuncularından biri olan Jordán ile uğraşmak zorunda kaldı.Fernando, Rakitic ve Papu Gómez .

Neredeyse tüm etkili ataklarda oyunu başlatan isim De Jong’du . Dembélé’ye yirminci dakikada attığı milimetrik pas, Barça’nın Sevilla karşısında ilk tehlikeli atağını yapmasına neden oldu. Kararlı oyuncunun bu rolünde rahat olduğunu söyleyebiliriz . En yaygın alanı orta sahanın sağında görünmek olsa da, gerçek şu ki, fiziksel olarak bu kadar diri olması , hücum yaparken veya savunma yaparken her zaman Barcelonayı ayakta tuttu. Yıldız orta saha oyuncusu maçın ilk yarısında tam anlamıyla kusursuz oynadı.

Sevilla saldırıya geçtiğinde Barça’nın geri çekilmesine neden olduğu zamanlarda savunma görevlerinde kollarını sıvamak zorunda kalmasına rağmen, devamında performansını bir nebze de olsa düşürmedi. Elli dakika sonra, Barça sahnesinin bu aşamasında futbolunun sahip olduğu derinliği ve gelişini bir kez daha gösterdi . Rol değiştiren Dembélé boşluğu aştı ve alana girerek Alba’nın birkaç metre uzanmadığı büyük bir yatay geçiş yaptı . Harika bir gol şansı. Onun gibi asla mücadele edemeyen ve tüm ikili mücadelelerden kaçınan Rakitic , De Jong’un gölgesinde kaldı adeta. Bugün de birkez daha anlıyoruz ki De Jong’un Barça’da en temel oyunculardan biri olduğu tartışılmaz. Yeri doldurulamaz . Lider olarak hareket ediyor ve bu takım için harika bir avantaj.