Servis yapmadan önce bitkinlik içinde eğildi. Puanlar arasında raketinin üzerinde dinleniyor. Geçişlerde koltuğunun yanında soğuk hava üfleyen lastik bir boruya tutunuyor. Yıldız sporcu, maçı iki tıbbi mola ile bitirebildi.

Daniil Medvedev, Çarşamba günü Olimpiyat erkekler tenis turnuvası sırasında Ariake Tenis Parkı’ndaki boğucu sıcaklık ve nem ile o kadar çok mücadele ediyordu ki bir noktada sandalye hakemi Carlos Ramos, ona oynamaya devam edip edemeyeceğini sordu. Medvedev, “Maçı bitirebilirim ama ölebilirim” dedi. “Eğer ölürsem bunun sorumlu sen mi olacaksın?” dedi. Daha sonra Medvedev, gözlerinde karanlık hissettiğini söyledi. Rus Olimpiyat Komitesi oyuncusu, “Ona daha iyi hissettirmek için ne yapacağımı bilmiyordum” dedi İkinci seribaşı Medvedev, Tokyo Olimpiyatları’nda İtalyan Fabio Fognini’yi 6-2, 3-6, 6-2 yenerek çeyrek finale yükseldi.

İspanyol oyuncu Paula Badosa daha az şanslıydı. Marketa Vondrousova ile oynadığı çeyrek final maçından sıcak çarpması nedeniyle maçtan çekildikten sonra sahayı tekerlekli sandalyede terk etti. Badosa ayrıca daha sonra ortağı Pablo Carreno Busta ile karışık çiftler maçından çekilmek zorunda kaldı.

Oyuncuların karşılaştığı sorunlar, organizatörlerin neden Medvedev’den ve en üst sıradaki Novak Djokovic de dahil olmak üzere diğer oyunculardan, Oyunlardaki tüm tenis maçlarının akşama ertelenmesi taleplerini turnuvanın başlarında kabul etmediğine dair soruları gündeme getirdi. Çarşamba günkü oyun sona yaklaşırken, organizatörler, oyuncuların işini kolaylaştırmak için maçların Perşembe günü daha geç bir saatte başlayacağını duyurdu. Djokovic, Merkez Kortun gölgelerle kaplanmasından sonraki günün ilerleyen saatlerinde oynadığı için şanslıydı. Sırp oyuncu , Golden Slam hayalini devam ettirmek için dokuz as servis yaptı ve İspanyol oyuncu Alejandro Davidovich Fokina’yı 6-3 ve 6-1’lik mağlup etti. Djokovic, “Koşullar acımasız,” dedi. “20 yıldır profesyonel olarak tenis oynuyorum ve hayatım boyunca art arda her gün bu tür koşullarla hiç karşılaşmadım. Oyuncuların işi gerçekten zor” dedi. Djokovic’in çeyrek finaldeki rakibi , Belarus’tan Ilya Ivashka’yı 7-6 (7), 6-0 yenerek üst üste üçüncü Olimpiyat çeyrek finaline ulaşan Japon Kei Nishikori olacak.