Portland Trail Blazers‘ın NBA şampiyonluk adayı Brooklyn Nets‘e karşı kazandığı son zaferden sonra maç sonrası konferansta Lillard’a söz konusu makale soruldu. Lillard, yazarla olan ilişkisi nedeniyle hikayeyi yerleştirdiği yönündeki bariz varsayımın onu rahatsız ettiğini öne sürdü.

Brooklyn Nets karşısındaki galibiyette 32 sayı, 9 asist ve 7 ribaund istatistikleriyle sahadan ayrıldıktan sonra Lillard’dan makale hakkında yorum istendi. Şöyle cevap verdi: “Olduğu gibi aldım. Bu Haynes’ın düşünceleridir. Ben bir tür, hangi kelimeyi kullanmalıyım, açıkçası ona kızmadım çünkü o bir yazar ve yaptığı da bu. Ama ilişkimiz nedeniyle insanların hikayeye bağlı olduğumu varsayacağını biliyorum. Beni bu konuda rahatsız eden tek şey buydu. ” Chris Haynes, Damian Lillard’ı ayrılığa açıkça bağlamazken, Portland Trail Blazers’ın 30 yaşındaki yıldız etrafında şampiyonluk kazanacak bir kadro oluşturma başarısını sorguluyor gibi görünüyordu. 6 kez All-Star olan oyuncu, geçtiğimiz haftalarda New York Knicks’e geçmekle ilişkilendiriliyordu.

Lillard ve Trail Blazers ile ilgili olarak Haynes şunları yazdı: “Lillard sorumluluğu üstlenmeli ve kalıbı tanımalı: Hareketsizliği hareketsizliğe yol açtı. Sürekli bir profesyoneldi ve karşılığında, organizasyondaki merkezi figürleri rahat ettirdi. Lillard, bildirilmeyen çok sayıda sakatlık geçiriyor ve NBA’deki en dayanıklı oyunculardan biri. Bir ünvana giden yolun oldukça açık olduğu yoğun bir sezonda, Trail Blazers bir kez daha playoff yemi olduğunu kanıtlıyor. ” Haynes ayrıca Lillard’ın tek başına dövüştüğünü ve NBA şampiyonluğunu kazanmak için ihtiyaç duyduğu yardımı alamadığını söyledi. “Basitçe söylemek gerekirse, Lillard bu dönemde bir ünvan kazanmak için ihtiyaç duyduğu yardımı alamadı. Bu yaz 31 yaşına bastığında ve franchise için yaptıklarını düşündüğünde, onu başka bir iyi niyetli yıldızla eşleştirmek için daha agresif ve riskli bir yaklaşım gerekiyor. Lillard’daki kavgayı hiç kimse sorgulamadı. Ama iyi bir mücadele için tek başına mücadele edip etmediğini sormak doğru. “

Portland Trail Blazers ile dokuzuncu sezonunda, Damian Lillard şimdiye kadarki en etkileyici yıllarından birini yaşıyor. Birden fazla sakatlık geçirdi ve Portland Trail Blazers’ın NBA playofflarına ulaşma arayışındaki birden fazla galibiyetten tek başına sorumlu. Portland Trail Blazers’da sakatlık nedeniyle çok sayıda önemli oyuncu eksikti ve bu sezon daha çok Damian Lillard’a güvenildi. Maç başına 28.9 sayı ve 7.5 asist üretti ve Portland Trail Blazers‘ın postseason’a katılmasını sağlamak için her şeyi yaptı.