Bu sezon sakatlıklar sebebiyle Boston 13 farklı kadroyla sahaya çıkmak zorunda kaldı. Ancak işler tersine dönüyor olabilir. Sakatların yavaş yavaş takıma dönmesi ve son zamanlardaki galibiyetler, takıma şampiyonluk için umut vermeye başladı. Haftanın başında Boston Celtics’in koçu Brad Stevens, oyuncularının “bazı zor şeyleri başarmaları” gerektiğinden bahsetti. N.B.A. tatili , ekibi dinlendirip şampiyonluk için motive etmenin tam zamanı. Bu hafta sonu All-Star tatili. Elbette, bu tuhaf, salgın hastalığın olduğu sezonda karışıklık söz konusuydu, Celtics’de de pek çok sakat ve Covid-19 olan oyuncu oldu.Bu süreçte çok az takım başarılı oldu. Ancak Celtics, lig takviminde Aralık ayı sonlarına kadar şampiyonluk hedeflerinin çok uzaklarında alt sıralardaydılar. Celtic, yine de toparlanmasını bildi ve gecikmeli de olsa şampiyonluk için insanları umutlandırmaya başladı.

Yine de bu zor şeylerin bazılarını başarmak için yeni fırsatlar ortaya çıkmaya devam ediyor ve Celtics parçaları bir araya getirmeye başlıyor. Salı gecesi Los Angeles Clippers’a karşı 117-112’lik bir galibiyetle Celtics, Ocak ayının ortasından beri yapmadıkları bir şeyi yapmayı başardı: Art arda üçüncü maçlarını kazandılar. Yaş ortalaması bu yıl oldukça düşük olan Celtics, yeni buldukları ivmeyi bozmadan, her maç üstüne koyarak ilerlemek istiyor. Kısa bir süre önce, özellikle geçen hafta taraftarlar, Jayson Tatum’u dripling dışında başka şeyler yapmadığı için ıslıklamıştı.

Bu sorunlardan bazıları açıklanabilir. Celtics’in başlama oyun kurucusu Kemba Walker diz ameliyatından daha yeni kurtulurken sezonun ilk 11 maçını kaçırdı. Ve son oynadıkları Los Angles Clippers maçı ile birlikte bu sezon ilk defa arka arkaya ikinci maçına çıkmış oldu. Diğer bir Celtics yıldızı Tatum ise, koronavirüs test sonucu pozitif çıktıktan sonra Ocak ayında beş maçı kaçırdı ve dönüşünden bu yana zaman zaman maç içerisinde soluk soluğa kaldığını itiraf etmişti . Takımın her şeyini yapan, savunmaya önem veren kanadı Marcus Smart ise, 30 Ocak’ta baldır kası yırttığından beri kenara çekildi. Hepsini toplayınca Celtics, Tremont Waters ve Carsen Edwards’ı içeren geniş bir oyuncu listesi ile 35 maçla 13 farklı kadro ile başlamak zorunda kalmasına rağmen, yükselen grafiği ile şampiyonluk şansını her geçen maç arttırıyor