Dünya ile ilgili her şey yolundaydı. Santiago Bernabéu’da 50.000 kadar Real Madrid taraftarı vardı ve hepsi kulüp başkanı Florentino Pérez tarafından kendilerine verilen en son hediyeyi görmek için oradaydı. Sahada Eden Hazard, kameralar yanıp sönerken ve seyirci onayını alırken bir ayağından diğerine bir top hokkabazlığı yapıyordu. Bu şekilde halka yeni bir imza sunma ritüeli ; Real Madrid’e özgü olmayan, ancak kesinlikle öncülüğünü yaptığı ve popülerleştirdiği bir gelenek, futbol manzarasının, inceledikçe daha da merak uyandıran tanıdık, tartışmasız bölümlerinden biridir. Bu denli büyük bir transferin sunumu sadece iki yaz önceydi ve geriye dönüp bakıldığında, aynı yerde 50.000 kişinin toplanmasının tuhaf, tedirgin ve dünyanın önemli bir bölümünde şu anda yasadışı bir kavram olduğu gerçeğinin ötesinde görünmekte.

Bu hafta, kulüp, Hazard’ın başka bir kas yaralanmasına maruz kaldığını doğruladı. Görünüşe göre Hazard, uzun bir süre daha etkin bir şekilde futbol oynayamayacak ve bu yıl sezon bitene kadar sahalara dönmesi zor görünüyor. Bernabéu’da şaşalı bi imza töreni yaptığı günden beri , iki sezonda yalnızca 36 kez oynayabildi. Hazard, idolü Zinedine Zidane ile çalışmak için Real Madrid’e katılmayı hayal etmişti, ancak onun için neredeyse hiç oynayamadı. Oynadığı 36 maçta sadece üç gol attı. Onun hikayesi, derinlerde, hüzünlü bir hikaye. Real Madrid kariyerini bir hayal kırıklığı ve başarısız transfer olarak tanımlamak sakatlıklardan bu kadar saldırıya uğradığı göz önüne alındığında rahatsız edici geliyor.

Futbol acımasız bir iş olsa da, sonuç odaklı olmak kaçınılmazdır: 30 yaşındaki, Hazard’ın bedeni tarafından ihanete uğradığı ve oyunun zirvesinde on yıldan fazla bir süredir kalmasının onu harap ettiği anlaşılıyor. Real Madrid onsuz hayata alışmak zorunda kaldı; yokluğundan ziyade varlığı artık dikkate değer bir olay haline gelmeye başladı. Ronaldo ve Lionel Messi’nin tacını almak için gösterilen o oyuncu grubunda Neymar ve Kevin De Bruyne’nin akranlarından biri olarak bahsedildiği günler çoktan geride kaldı. Onun zamanı geçti. Ve şimdi, Real Madrid’in Hazard’ın formunu iyileştirmesini ummaktan başka seçeneği yok. Ancak 30 yaşında gelmiş ve fiziksel ve mental anlamda çok geriye gitmiş Hazard’ın toparlanması çok zor görünüyor.