Basketbol operasyonlarının yeni başkanı Brad Stevens, bu yaz Boston Celtics‘in kadrosunu iyileştirmeye çalışacak. HoopsHype’dan Michael Scotto tarafından bildirildiği üzere, birkaç NBA yöneticisi Marcus Smart’ın Celtics’in kadro yükseltmeleri için en iyi pazarlık kozu olabileceğine inanıyor.

Bir NBA yöneticisi HoopsHype’a verdiği demeçte, “Tahmin etmem gerekirse bu yaz Smart’ı takas edeceklerini düşünüyorum.” Dedi. Başka bir yönetici, Boston Celtics’in düşük maaş sınırı durumunu vurguladı: HoopsHype’a konuşan bir başka NBA yöneticisi, “İçsel büyümeye ihtiyaçları var. Maaşlar konusunda oldukça sıkıştılar. Bir yıldır Kemba Walker’ı yollamaya çalışıyorlar ve kimse buna dokunmuyor. Ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Ellerindeki en iyi koz Smart’ı yollamak olurdu, ama pazarının ne olduğunu bilmiyorum.” Dedi. Marcus Smart’ın sözleşmesinin bitmesine sadece bir yıl kaldı ve 2021-22 sezonu için yaklaşık 13.8 milyon dolar alacağı var. Smart’ın piyasa değeri bundan çok daha yüksek ve Boston Celtics zamanı geldiğinde ona ödeme yapacak durumda olmayabilir. Bu yüzden onu bu sezon sonunda takas etmek finansal açıdan mantıklı.

Marcus Smart, çabaları her zaman skorlarına yansımayan, ancak takımı birbirine bağlayan yapışkan adamlardan biridir. İster hücumda ister savunmada olsun, debriyaj oyunlarını esnetmekle ünlüdür. Smart ayrıca bu sezon maç başına kariyer rekoru 13.1 sayı ve takım rekoru 5.7 asist ortalamaları tutturdu. Hayranların favorisi olabilir, ancak Marcus Smart, Boston Celtics’in kadrosuna büyük bir isim eklemek için en iyi bahsi. Jayson Tatum ve Jaylen Brown hiçbir yere gitmiyorken, Kemba Walker’ın 36 milyon dolarlık maaşı bu noktada daha çok finansal bir sorumluluk. Boston Celtics, piyango takımlarından birinden bir yıldız kazanmak için Marcus Smart ve bazı draft seçimlerinden yararlanabilir. Smart’ın yaşı ki henüz 27 yaşında ve maaş durumu, onu iki yönlü bir çapa arayan, önümüzdeki sezon yeniden yapılanacak bir ekip için mükemmel kılıyor. Yine de Marcus Smart’ın Boston Celtics’in şu anki kadrosunun çok değerli bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Ön büro, büyük bir isim için kullanılmadıkça Smart’ı takas edemez.