Altı kez All-Star olan Griffin, Nets takımına katılan bir başka büyük isim olacak. Ancak yıldız oyuncu sakatlıklar sebebiyle 2018-19 sezonundan bu yana sadece 38 maçta yer aldı. Altı kez NBA All-Star olan Blake Griffin, serbest oyuncu olduktan bir gün sonra Pazartesi günü Nets ile sözleşme imzaladı.

Takımın genel menajeri Sean Marks yaptığı açıklamada, “Sezonun bu noktasında Blake’in çapındaki bir oyuncuyu kadromuza ekleyebildiğimiz için şanslıyız” dedi. “Blake, ligimizde uzun bir başarı geçmişine sahip çok yönlü bir ön saha oyuncusu ve Brooklyn’de hem saha içinde hem de saha dışında bizim için yaratacağı etki bizi heyecanlandırıyor.” Blake Griffin’in Nets takımına vereceği katkı tartışmasız, ancak aynı zamanda bazı riskler de taşıyor. 31 yaşındaki Griffin, kariyerinin en iyi yıllarından birini, tüm NBA üçüncü takımını kurduğu 2018-19 sezonunda geçirdi, ancak o zamandan beri sakatlıkları nedeniyle formu önemli ölçüde düştü. Griffin, bu sezon Detroit Pistons için 20 maçta mücadele etti ve yüzde 36.5 şut ve 5.2 ribaund ortalamaları ile 12.3 sayı ortalamaları elde etti.

Bir de uyum sorunu var: Griffin’in en iyi özellikleri sayı atma ve adam eksiltme yetenekleriydi. Asla bir savunucu olarak tanınmadı. Nets , topa hakim olan üç oyuncuyla halihazırda ligdeki en iyi hücum takımlarımdan biri : James Harden, Kyrie Irving ve Kevin Durant. Öyle bile olsa Griffin, All-Star yıllarındaki oyunlarından birazını bile ortaya koyabilirse, Nets’i çok daha zorlu bir takım hale getirecek. Nets 24-13 ile Philadelphia 76ers’ın ardından Doğu Konferansı’nda ikinci sırada yer alıyor. Son 11 maçlarının 10’unu kazandılar.

Griffin, 2009’da Los Angeles Clippers tarafından ilk olarak seçildi ancak 2009-10 sezonunu diz sakatlığı nedeniyle kaçırdı. Daha sonra yüksekten smaçları ve karizmatik kişiliğiyle tanınan bir yıldız haline geldi. İlk sezonunda All-Star takımını kurdu ve Clippers’ın canlanmasına yardımcı oldu. Clippers takımında oynadığı yedi sezonun ardından 2018’de onu Pistons’a takas etti. Bu sezon, Griffin’in Detroit’teki dördüncü sezonuydu.

Geçtiğimiz sezon, Griffin diz ağrısı nedeniyle sadece 18 maç oynadı ve istatistikleri (15,5 sayı, yüzde 35,2 şut) ile kariyer ortalamalarının çok altında (21,4 sayı, yüzde 49,5). Griffin bu yıl en azından sağlıklı göründü ama sahada bunu istatistiksel anlamda yansıtamadı.