Barça için hedef, bir sonraki büyük meydan okuma olan Euroleague‘de Şampiyon olmak.Katalanlar, sezonun ilk şampiyonluğunu kazandıktan sonra, artık normal sezonun son aşamasındaki hedef olan Euroleague’e odaklanıyor. Kalan son 10 maçtaki amaç, çeyrek finallerde kurada avantajlı bir konuma gelebilmek için sezonun normal aşamasını birinci bitirmek. Copa del Rey’de Madrid’i çok net bir şekilde mağlup ettikten sonra, Saras Jasikevicius’un takımı, özellikle Euroleague’e daha iyi odanlanmak için kutlamaları oldukça kısa tutarak çalışmalarına devam etti Barça, geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da ve Kupa’da başladığı başarılı serüvenini , bu sezonun en büyük hedeflerinden biri olan Euroleague’de liderliğini sürdürerek devam ettirmek istiyor .

Barcelona uzun yıllardır taraftarının beklediği üçüncü Euroleague şampiyonluğunun peşinde, Barça’nın kaderini belirleyecek olan 10 maç, Köln’de Final Four’a girmek ve play-off çapraz kuralarında önemli ölçüde belirleyici rol oynayacak Barça, Panathinaikos (2 Mart), Armani Milan (19 Mart), Real Madrid (11 Mart), Maccabi (30 Mart) ve Fenerbahçe (2 Nisan) gibi karmaşık ve zorlu maçlar oynayacak . Karşılaşacağı bu takımların hepsi Euroleague puan sıralamasında ilk 10’da yer alan ve kolay kolay mücadeleyi bırakmayan takımlar. Barça’nın, bu 5 maçlık kritik fikstürü başarılı bir şekilde geçmesi halinde ise, Euroleague’de normal sezonu 1.bitirmesi neredeyse kesinleşecek.

Gerçek şu ki, Euroleague’de ilk üç sıradakı takımlar arasında ve play-off’lara girme mücadelesindeki takımlar arasında çok az bir fark var. Üçüncü ve on dördüncü sıradaki takımlar arasında arasında , yalnızca beş galibiyet farkı var, bu da çoğu takımın kaderini değiştirebileceği anlamına geliyor ve play off pozisyonlarının netleşmesi son maçlar bittikten sonra gerçekleşicek. Katalanlar kendi işlerine odaklanmak istiyorlar ve bu, olabildiğince çok maç kazanmak ve bu ayrıcalıklı ilk sırayı korumaya çalışmak anlamına geliyor , burada diğer büyük favorilerden biri olan 2. CSKA (16-8) ile şaşırtıcı bir şekilde üçüncü Armani Milana (15-8) göre bir avantajlı konumda.

Euroleague çeyrek finallere hala uzun bir zaman var (21 Nisan – 6 Mayıs), ancak Jasikevicius’un takımının hemfikir olduğu şey, çeyrek finaller kurasına mümkün olan en iyi pozisyona gelmek. Çünkü eğer birinci bitirirseler, bu onlar için büyük bir avantaj sağlayacak.