Barcelona, geçtiğimiz dönemlerde Avrupa futbolunun en büyüleyici transfer hikayelerinden birine imza attı. Birkaç yıl öncesine dayanan, Neymar ile uzun süredir devam eden yasal savaşını sona erdirdiklerini açıkladı.

Barcelona kulübünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “FC Barcelona, Brezilyalı oyuncu Neymar ile açılan çeşitli iş ve hukuk davalarını dostane bir şekilde mahkeme dışında sonlandırdığını duyurdu. Bu nedenle, yasal davaları sona erdirmek için kulüp ve oyuncu arasında bir işlem anlaşması imzalandı. Bu anlaşma iki taraf arasında askıdaydı.”

Barcelona ve Neymar arasındaki yasal savaş neydi? Neymar’ın 2017’de Paris Saint-Germain’e (PSG) gittiğinde Barcelona ile ilişkisi büyük ölçüde kötüleşti. Her iki taraf da yasal yollardan tehdit ederek veya profesyonel olmayan yorumlarda bulunarak birbirlerini iğneledi. Neymar, 2016’da iki taraf arasında imzalanan bir sözleşmeye dayanarak, 46.3 milyon Euro’luk ikramiye kesintisi nedeniyle Barcelona’ya dava açtığında, mesele yasal bir savaşa dönüştü. Barcelona buna pek sıcak bakmadı ve Neymar’a 2017’de PSG’ye gittiğinde sözleşmeyi ihlal ettiği için karşı dava açtı. Burada, bazı kaynakların Neymar’dan para talep ederek yasal işlemleri başlatanın Barcelona olduğuna inandığını ve aslında Katalan kulübüne karşı dava açanın da Brezilyalı olduğunu belirtmek gerekir. Sonra ne oldu? İlk davayı kimin açtığına bakılmaksızın, iki taraf arasında bir savaş başladı. İspanyol bir yargıç, Barcelona’nın yanında yer aldı ve Neymar’ın zararlar için 6,7 milyon € para cezası ödemesini emretti, ancak Brezilya tarafından hızla reddedildi. Karara itiraz etmeye devam etti ve eski kulübüne karşı yeni bir dava açtı. Şimdi ne oldu? Davanın hukuki ayrıntılarının birden fazla düğüme karışmasıyla Barcelona, sonunda oyuncuyla dostane bir çözüme ulaştı. Daha önce de belirtildiği gibi, kulüp Neymar ile mahkeme dışı bir anlaşma yaparak iki taraf arasındaki dağınık, kamuya açık bir hukuk ilişkisine son verdi.

Neymar Barcelona’ya dönmek istiyor mu? Hukuk savaşı bir uçta alevlenirken, hikayenin diğer tarafında Neymar’ın kendisi tarafından körüklenen tuhaf bir transfer söylentisi ortaya çıktı. PSG’deki hayatından memnun olmayan Neymar, arkadaşı ve Barcelona efsanesi Lionel Messi ile yeniden bir araya gelmek için Katalonya’ya dönmek istediğine dair birkaç ipucu verdi. Kulüp ayrıca Neymar’ı geri getirme fikriyle de ilgilendi, ancak PSG’nin hiçbir zaman böyle bir fikri yoktu. Neymar’ı 222 milyon euroluk bir dünya rekoru ücreti karşılığında imzalamışlardı ve Barcelona buna yakın bir miktar ödemezse, asla Neymar’dan ayrılmayacaklardı. Barcelona’nın mali durumunun kötü olması nedeniyle transfer söylentileri yalanlandı. Ayrıca Neymar, bu yılın başlarında PSG ile yeni bir sözleşme uzatması kaleme aldı. bu onu 2025’e kadar kulüpte tutacak.