Barcelona’da yöneticiler pandemiyi suçluyorlar, ancak Lionel Messi’ye olan muazzam borcu da dahil olmak üzere en büyük sorunlarının çoğu kendi hatası. Dünyanın en zengin futbol kulübü olan Barcelona tarafından yıllarca yapılan dikkatli plan, yeni yönetim gelir gelmez neredeyse parçalandı.

Yaz sonunda, Barselona’nın yöneticileri, Monte Carlo’nun en seçkin otellerinden birine, Avrupa’nın en heyecan verici genç umutlarından biri olan Alman kulübü Borussia Dortmund’un oyuncusu Ousmane Dembélé. ile bir anlaşma yapmak için biraraya gelmişlerdi: Barcelona stratejisine ve fiyatına karar vermişti: Dembélé, Barcelona’nın gözünde 96 milyon dolardı ve bir kuruş daha fazla değildi. Dortmund daha yüksek bir ücret için ne kadar zor olursa olsun, Barcelona’nın yöneticileri sağlam kalacaktı. İki yönetici, Almanların rezerve ettiği süite giderken kendilerini çeldi. Kapıyı çalmadan önce kucaklaştılar. Ve sonra içeri girdiler, sadece Dortmund’un yöneticilerinin de bir strateji üzerinde karar verdiğini bulmak için.Almanlar misafirlerine yakalamak için bir uçağı olduğunu söyledi. Sohbet etmek için zamanları yoktu ve müzakere etmek için burada değillerdi. Barcelona Dembélé’yi istiyorsa, İspanyolların değerlemesinin kabaca iki katını ödemek zorunda kalacaktı: 193 milyon dolar. Bu fiyat, 20 yaşındaki Fransız’ı tarihin en pahalı ikinci futbolcusu yapacaktı.Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu hayrete düştü. Ama masadan ayrılmadı. Hemen hemen tüm tutarı ödemeyi kabul etti ve 127 milyon dolarlık bir ücretle, kolayca elde edilen performans bonuslarında 50 milyon dolarlık bir maaşlı kabul etti. Masada sıkı oynama niyetine rağmen, başka seçeneği olmadığını hissetti.

Sadece birkaç hafta önce, Barselona, Paris St.-Germain tarafından koparılan kendi taç mücevherlerinden biri olan Neymar’ı görmüştü. Bartomeu, eve eli boş dönerek hala bu darbeden sallanan bir hayran kitlesini hayal kırıklığına uğratma riskini göze alamazdı. Bir katalan imzasına, bir kupaya, bir bibloya ihtiyacı vardı. Fiyatı ödemek zorunda kaldı.

FC Barcelona, son on yılın büyük bir kısmı için bir spor ve ticari anlamda en iyi görünümüne sahipti. Bu duruml, saha içi başarısı ve saha dışı zenginliği onu en acı rakiplerinin bile gıpta etmesine neden olmuştu. Ancak Barcelona, yakın tarihinin büyük bir kısmı için, yıllarca süren başarısızl yönetim, döküntü kararları ve ihtiyatsız sözleşmelerin bir sonucu olarak kenarda yaşıyor. Yıllar boyunca, artan gelir, kağıdın en kötü hatalarının üstesinden gelmesine yardımcı oluyordu, ancak koronavirüs şimdi matematiği değiştirdi. Sonuç olarak, dünya futbolunda ekonomik anlamda kendinden en fazlasöz ettiren kulüp şimdi bir krizle karşı karşıya: sadece ezici bir mali sıkışma değil, aynı zamanda tartışmalı bir yönetim seçimi. Katalan kulubün bu maddi ve yönetimsel krizden nasıl ve ne zaman çıkacağı ise merak konusu.