Sergio Busquets, Barcelona’nın ünlü La Masia gençlik akademisinin bir ürünüdür. Busquets, 2008’de kulüpteki ilk çıkışını yaptıktan sonra, Barcelona ve İspanya için Xavi ve Iniesta ile müthiş bir orta saha ortaklığı kurdu. Busquets, kendi neslinin en iyi savunma orta saha oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. Kulüpte geçirdiği süre boyunca Barcelona’nın sekiz La Ligas, yedi Copa Del Rey ve dört Şampiyonlar Ligi kazanmasına yardımcı oldu. Defansif orta saha oyuncusu, bu sezon Ronald Koeman’ın başlangıç dizilişinde düzenli bir yer tuttu ve tüm kulvarlarda Barcelona için 46 kez ter döktü. Busquets’in Barcelona ile olan mevcut sözleşmesi 2023’e kadar devam ediyor, bu nedenle kulüp fon toplamak ve maaşının neden olduğu mali yükü azaltmak için onu satmaya çalışabilir.

Jordi Alba ise aynı zamanda Barcelona’nın gençlik akademisinin bir ürünü. Ancak 2007’de Valencia’ya gitti ve 2012’de Barcelona tarafından yeniden transfer edildi. Alba, Katalanlar’la geçirdiği süre boyunca dünyanın en iyi sol beklerinden biri oldu. İspanyol futbolcu bu sezon mükemmel bir formda, beş gol attı ve tüm kulvarlarda 45 maçta 15 asist yaptı. Barcelona ile olan mevcut sözleşmesi 2024’e kadar sürecek. Ancak 32 yaşındaki oyuncunun maaşı, şu anda 1,2 milyar € ‘luk bir borçla karşı karşıya olduğu için Barcelona tarafına büyük bir sorun teşkil ediyor.

Barcelona şu anda Ronald Koeman yönetiminde bir geçiş aşamasından geçiyor. Katalanlar, sahada ve saha dışında yıllarca süren kargaşadan sonra doğru yönde ilerliyor gibi görünüyor. Ronald Koeman bu sezon gençlere kendilerini kanıtlama şansı vermeye hevesliydi, ancak aynı zamanda kulübün kıdemli oyuncularına da büyük ölçüde bağımlıydı. Bu nedenle Hollandalı çalıştırıcı, Sergio Busquets ve Jordi Alba gibileriyle yollarını ayırmak istemez. Bu nedenle Barcelona, oyuncuları gelecek sezon öncesinde maaş kesintisi yapmaya ikna ederek ücretlerinin neden olduğu yükü azaltmaya çalışabilir.