Red Bull sürücüsü Avusturya Grand Prix’sinde zafere doğru yol alırken, bu sezon Formula 1’de Max Verstappen’i durduracak bir şey yok gibi görünüyor.

Pazar günü, 23 yaşındaki Hollandalı sürücünün Fransa ve Steiermark GP zaferlerinin ardından üst üste üçüncü Grand Prix galibiyeti oldu ve Verstappen , dünya sürücüler sıralamasında dünya şampiyonu Lewis Hamilton’a karşı liderliğini genişletti. Hamilton, Mercedes takım arkadaşı Valtteri Bottas ile ikinciliği alırken, Lando Norris, Sergio Perez’i pist dışına çıkardığı için cezalandırılmasına rağmen etkileyici bir üçüncülük elde etti.

2021 sezonunun dokuz yarışının ardından Verstappen, Hamilton’dan 32 daha fazla olmak üzere 182 puan topladı. Steiermark GP’de yaptığı gibi baştan sona önde giden Verstappen, “Dürüst olmak gerekirse inanılmaz, araç gerçek dışıydı” dedi. “Taktığımız her lastik setinde sürmek gerçekten keyifliydi. Tüm ekip büyük bir çaba harcadı. Buradaki bu iki hafta inanılmazdı.”

Hamilton, F1 web sitesine yaptığı açıklamada, “Onlardan [Red Bull] kilometrelerce uzaktayız.” “Birçok güncelleme getirdiler fakat biz yapamadık, bu yüzden biraz daha geliştirmemiz gerekiyor. “Yarıştan önce Max’i yenmenin zor olacağını söylemiştim. Ama arkada bu kadar çok yere geride kalmak ve bugün birinciliği kaybetmek çok sinir bozucu. Ancak Mercedes CEO’su ve Takım Patronu Toto Wolff, “Daha bitmedi, bu uzun ve zorlu bir serüven, elimizden geleni yapacağız.” diyerek daha iyimser bir değerlendirme yaptı. Bir sonraki Britanya Grand Prix’si, 18 Temmuz’da Silverstone’da yapılacak.

Red Bull Takım Patronu Christian Horner, F1 web sitesine yeni sprint’e atıfta bulunarak, “Mercedes Silverstone’da yıllardır çok güçlüydü, bu yüzden orada güçlü olacaklar. Sprint yarışı da farklı bir dinamik olacak.” Yıllardan beri devam eden bu ivmemizi Silverstone’a taşırsak bizim için korkacak bir şey yok.” Silverstone, bu sezon sprint eleme formatına sahip üç yarıştan ilki olacak. Grand prix hafta sonlarında 100 kilometreden fazla koşan sprint elemeleri, kazanana üç puan indirerek üçüncülük için bir puan verecektir. Yeni format, 2021’de İtalya Grand Prix’sinde ve Brezilya Grand Prix’sinde de kullanılacak.