Şu anda Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Premier Lig maçlarını izleyemeyen taraftarlar, Chelsea‘nin Brighton’a karşı golsüz beraberlik ile sonuçlanan maçının öncesinde takımının Avrupa Süper Ligi’ne katılımını protesto etmek için Salı günü bir araya geldi. Protestolar devam ederken, kulübün futbol ve ötesinde şiddetli kınamalar sonucunda Avrupa Süper Liginden çekileceği haberi geldi. Kısa süre sonra, Süper Lig’in İngiliz takımlarının altı tanesi de aynı şeyi yaptı ve turnuvadan çekildi. Projenin Açıklanmasının üzerinden ancak 48 saat geçmesine rağmen proje çöküyordu. Arsenal yönetim kurulu tarafından “Son birkaç gün bize bir kez daha dünya çapındaki destekçilerimizin bu harika kulüp için duydukları duyguların derinliğini gösterdi” diye başladı. “Bunu hatırlatmaya ihtiyacımız yoktu, ancak son günlerde taraftarların tepkisi bize daha fazla derinlemesine düşünme için zaman verdi.”

Salı günü, turnuvanın kurucu 12 üyesinden biri olan Liverpool’un oyuncuları sosyal medyada: “Bundan hoşlanmıyoruz ve olmasını istemiyoruz” şeklinde paylaşımlarda bulundu. Menajerleri Jurgen Klopp, önceki gün kendi çekincelerini paylaşırken, Klopp’un Manchester City’deki muadili Pep Guardiola, oyunun tepesinde “herkesin kendi çıkarını düşünme” biçimine karşı çıktı. Amazon ve BT de dahil olmak üzere yayıncılar, oyunun önde gelen TV figürlerinden bazıları gibi kendilerini Süper Lig’den uzaklaştırdılar: BBC ve BT sunucusu Gary Lineker, “Eğer gerçekten olursa, bu Avrupa Süper Ligi’nde asla çalışmayacağım” diye tweet attı.

Futbol topluluğunun onaylamama konusunda neredeyse hemfikir olmasıyla birlikte politikacılar da duruma tepkisini koydu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson , spor yetkililerinin Süper Lig planlarına karşı harekete geçmek için hükümetinden “tam destek” alacağını söylerken, muhalefet lideri Keir Starmer İngiliz kulüplerin geri çekilmesini oyun için bir “dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Süper Lig fiyaskosu, sadece Avrupa’nın en iyi kulüplerinin zengin sahipleri tarafından ne kadar güç kullanıldığını göstermekle kalmadı, aynı zamanda futbol taraftarlarının ve paydaşlarının bu gücün bir kısmını nasıl geri çekebileceğini de gösterdi. Bazı kulüp sahiplerinden de direniş geldi. Paris Saint-Germain’in başkanı ve CEO’su Nasser Al-Khelaifi, UEFA’nın Avrupa müsabakalarına bağlılık sözü verdiği için futbolu taraftarlarını unutmamaya çağırdı ve geçen yılki Şampiyonlar Ligi finalinde PSG’yi mağlup eden Bayern Münih de Süper Lig’i reddetti.