2018 draftına çok benzer bir draft oldu. O zamanlar Mike Schmitz, Luka Doncic’in drafttaki en iyi seçim olduğu konusunda kararlıydı, ancak NBA yöneticileri, Avrupa’da veya başka bir yerde oynadığı için görünüşe göre potansiyeli konusunda endişeliydi. Mavericks’in Doncic’i üçüncü sıradan draft etti. Şimdilerde Doncic kendisini henüz 22 yaşında MVP yarışına dahil etti.

Bu olaydan iki yıl sonra benzer bir durum görüyoruz. Schmitz, 2020 draftı için oluşturduğu listede rahat bir farkla LaMelo Ball’u bir numaralı aday olarak seçti. Yine de, ister babasının arsızlığı, ister NBA ile karşılaştırılamayacak bir profesyonel ligdeki sınırlı oyun örneği veya gençliğinin ortalarında olmasına rağmen profesyonelliğe aykırı tutumları hakkındaki sorular yüzünden olsun, Ball, üçüncü sıraya kadar düştü. Ama sonuca bakarsak Hornets’in, Minnesota’ya ve Golden State’e birer teşekkür borcu var.

Ball, yeteneği ve takım oyuncusu olma konusundaki soruları çok çabuk cevapladı. Draft seçimlerinde genç Hornets kadrosuna katıldı ve kısa sürede antrenörlerden, takım arkadaşlarından ve rakiplerden övgü dolu eleştiriler aldı. Bu övgüler boşuna da değil. Ball, tarihi bir çaylak sezonu geçiriyor. Maç başına ortalama 15.8 sayı, 6.3 asist, 6.0 ribaund ve 1.6 top çalma ortalamaları ile oynuyor. Bu kategorilerin her birindeki toplamları, çok uzun zamandır göremediğimiz istatistikleri bize gösteriyor. Daha önce böyle bir çaylak performansını istatistiksel olarak yedi oyuncuda görmüştük. Bu oyuncular; Tyreke Evans, Alvan Adams, Penny Hardaway, Grant Hill, Magic Johnson, Michael Jordan ve LaMelo Ball.

Ball, sezonun ilk 20 maçına çok daha üst düzey bir istatistikle başlamıştı. Sezonda 37 maç kaldı. Ball bunların hepsinde oynar ve ilk 20 maçındaki ortalamalarını korursa, sezonu maç başına 18.3 sayı, 6.5 asist, 6.1 ribaund ve 1.8 top çalma ortalamaları ile bitirebilir. Hiçbir çaylak bir sezonda bu istatistiklerin hepsini karşılayamadı ve bu istatistikler, NBA tarihinde de yalnızca 26 kez yakalandı. Bu 26 oyuncunun bir çoğu da Hall of Fame listesinde. Sezonun ilk iki ayını geride bıraktık ve Ball, iki kez doğu konferansı’nda ayın çaylağı oldu. Görünüşe göre yılın çaylağı ödülü şimdiden onun gibi duruyor. Önümüzdeki sezonlarda All Star ve bundan kısa bir süre sonra da potansiyel bir MVP olmak için daha da çok çalışmalı. Hornets geçen yılki draft seçimlerinde altın yumurtlayan bir tavuk seçti ve görünüşe göre hata yapmadıkları aşikar.