Altı Polonyalı yüzücü, Polonya Yüzme Federasyonu’nun (PZP) yaptığı idari bir hata nedeniyle Tokyo Olimpiyatları’ndan evlerine dönmek zorunda kaldı. PZP direktörü Pawel Slominski Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Durumla ilgili büyük pişmanlığımı, üzüntümü ve acımı ifade etmek istiyorum. Geri dönmek zorunda kalan sporcularım için çok üzgünüm.” dedi.

Tokyo’dan geri dönmek zorunda kalan Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Mateusz Chowaniec, Dominika Kossakowska, Jan Hołub ve Bartosz Piszczorowicz, PZP direktörü Slominski’ye hitaben yazılan açık mektupta, örgütün tüm yönetim kurulunu olay üzerine derhal istifa etmeye çağırdı. Pazar günü yayınlanan açık mektup, diğer 16 Polonyalı yüzücü tarafından imzalandı ve PZP’yi FINA’nın düzenlemelerini anlamamakla suçladı. Pazar günü evlerine dönen Polonyalı yüzücüler açık mektupta, “Yaşanan son olaylar, Polonya Yüzme Federasyonu’na olan güveni yok etti” dedi. Birçoğumuz ihmal nedeniyle Polonya’ya geri dönmek zorunda kaldık ve yıllardır gerçekleştirmek için büyük çaba gösterdiğimiz olimpiyatçı olma hayali elimizden alındı” diye eklediler.

Polonyalı ekip, Olimpiyat Oyunlarına katılmak için Tokyo’ya giden 23 üyeden oluşuyordu. Mektupta, “Derneğin eylemleri, Polonya spor tarihinde benzeri görülmemiş bir olaya yol açtı. Yaşanan durum hem üzücü hem de utanç verici.” deniyor. “Ayrıca, Polonyalı yüzücülerin başına gelen olay hem halkın hem de potansiyel sponsorların gözünde alay konusu olarak teşhir edildi. Bu olay beyaz ve kırmızı renkler için yarışan tüm yarışmacılar üzerinde kötü bir etkisi olacak, ” diye eklediler. Polonya Kültür ve Spor Bakanlığı, hükümet organı tarafından pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, PZP başkanını olayla ilgili “derhal kabul edilebilir bir açıklama yapmaya” çağırdı. Açıklamada sonrasında bakanlığın analiz ve soruşturma yapacağı sonuçların ise maçlardan sonra geleceği belirtildi.