Alman Futbol Federasyonu’na (DFB) göre, Almanya’nın Olimpiyat futbol takımı, Honduras ile oynadığı hazırlık maçında Alman oyunculardan birinin ırkçı tacize uğramasının ardından sahayı terk etti. “Ürdün asıllı Torunarigha’ya yapılan ırksal tacizden sonra oyun 1-1 iken maçın normal süresinin bitmesine 5 dakika kala sona erdi. Almanya oyuncularını sahadan çekti.” Honduras tarafından bir oyuncu, Alman rakibi Jordan Torunarigha’ya yönelik ırkçı söylemlerde bulundu. Torunarigha’nın kendisine yönelik yapılan ırkçı sözlere sert tepki göstermesiyle saha içinde bir süre tartışmalar yaşandı. Maça bu şekilde devam etmeyi reddeden Almanya bitime beş dakika kala soyunma odasına gitti.

Honduras Futbol Federasyonu, habercilerin e-posta ve telefon yoluyla yorum yapma talebine yanıt vermedi, ancak Futbol Federasyonu bir tweette “iddia edilen ırksal hakaretin” sahada bir “yanlış anlama” olduğunu söyledi. DFB’ye göre, Honduras ile oynanan maç Japonya’nın Wakayama kentinde gerçekleşti ve Alman tarafının 22 Temmuz’daki ilk Olimpiyat maçından önceki son hazırlık maçıydı. Hazırlık maçı 30 dakikalık üç devre olarak ayarlandı, ancak üçüncü devrenin sonunda Almanya’nın teknik direktörü Stefan Kuntz ve ekibi sahayı erken terk etti. Kuntz yaptığı açıklamada, “Oyuncularımızdan biri ırksal olarak istismar edildiğinde, oynamak bir seçenek değildir.” Dedi.

Hertha Berlin’de kariyerini sürdüren 23 yaşındaki Torunarigha, Almanya için defans oyuncusu olarak oynuyor. Hertha BSC oyuncusu Torunarigha, Şubat 2020’de Almanya Kupası maçında rakip takımın taraftarları tarafından ırkçı tacize uğramıştı. DFB, yaşanan talihsiz olay nedeniyle Bundesliga kulübü Schalke’ye yaklaşık 59.000 dolar para cezası vermişti.