ABD atletizm yıldızı Sha’Carri Richardson’un olimpiyat kariyeri, karardan itibaren bir ay boyunca askıya alındı. Olimpiyat THC için pozitif test edildikten sonra ekip, testinde kimyasal bir madde buldu.

USADA CEO’su Travis T. Tygart bir basın açıklamasında “Kurallar açık, ancak bu pek çok açıdan yürek parçalayıcı; umarım, sorumluluğunu kabul eder ve onu destekleyen insanlardan özür diler. Onun için maliyetli sonuçlarına rağmen, üzücü kararlarımızı başarıyla aşabileceğimiz hepimiz için önemli bir örnek olacaktır.” dedi. Richardson Cuma sabahı NBC’nin TODAY programına çıktı ve şunları söyledi: “Sadece eylemlerimin sorumluluğunu almak istiyorum, ne yaptığımı biliyorum, ne yapmam gerektiğini biliyorum, yapmama iznim var diye yaptım. Bu bir karar. Durumumda herhangi bir mazeret yok.”

Richardson, geçen ay Oregon, Eugene’de düzenlenen ABD Olimpiyat atletizm yarışmalarında bayanlar 100 metrede ikinci olarak Tokyo Olimpiyatları’ndaki yerini ayırtmıştı. Pozitif test nedeniyle, Olimpiyat denemeleri sonuçları otomatik olarak diskalifiye edildi ve bu ay Tokyo Olimpiyatları’nda, en iyi olduğu 100 metre yarışına katılmasına izin verilmeyecek. Richardson’ın Oyunları tamamen kaçırıp kaçırmayacağı belli değil. Yine de 4x100m bayrak yarışı gibi 100m’nin yanı sıra başka bir etkinlikte yarışmaya hak kazanabilir. Haberciler, netlik için Team USA ile iletişime geçti.

Cuma günkü USADA bildirisinde şunlar yazıyor: “Richardson’ın Takım Denemelerindeki Olimpiyat eleme sonuçları da dahil olmak üzere 19 Haziran 2021’de elde ettiği sonuçlar diskalifiye edildi ve herhangi bir madalya, puan ve ödülden vazgeçti. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve USADA, uyuşturucunun “sporcular için sağlık riski oluşturduğu, performansı artırma potansiyeline sahip olduğu ve sporun ruhunu ihlal ettiği” için yasaklı bir madde olarak etiketliyor.

“Yaptığım her şey doğal olarak benden geliyor. Steroid yok. Hiçbir şey yok. Bu olay esrarla ilgiliydi. Yaptırımlarım sona erdikten sonra geri döneceğim ve rekabet edebileceğim ve piste her adım attığımda” Her türlü dopingle mücadele kurumu için rekabet etmeye ve ihtiyaç duydukları şeyi almaya hazır olacağız,” diye bitirdi Richardson. USA Track and Field yaptığı açıklamada, “Sha’Carri Richardson’ın durumu, dahil olan herkes için inanılmaz derecede talihsiz ve yıkıcı” dedi. “Sporcu sağlığı USATF’in en kritik önceliklerinden biri olmaya devam ediyor ve şimdi ve gelecekte herhangi bir zihinsel sağlık sorununun üstesinden gelmek için yeterli kaynağa sahip olmasını sağlamak için Sha’Carri ile birlikte çalışacağız.”