Yılın ikinci grand slam’i başlangıçta 17 Mayıs Pazartesi ile 6 Haziran Pazar arasında gerçekleşecek şekilde planlanmıştı. Bununla birlikte, Fransa, yükselen koronavirüs vakalarıyla mücadele ederken, bir dizi yeni ulusal kısıtlamayla yeni bir kilitlemeye girdi . Çarşamba günü, Fransız Sağlık Bakanlığı, Fransa’da Covid-19 ile yoğun bakım ünitelerindeki (YBÜ) kişi sayısının 5,729 ile yeni bir 2021 rekoruna ulaştığını bildirdi. Fransa’nın en son YBÜ’lerde daha fazla hasta görmesi yaklaşık bir yıl önce, 19 Nisan 2020’de, pandeminin ilk dalgası sırasında oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmauel Macron 31 Mart’ta yaptığı konuşmada, kültürel ve spor etkinliklerinin sağlık durumunun iyileşmesine bağlı olarak Mayıs ortasından itibaren tekrar başlayıp devam edeceğini umduğunu söyledi. FFT yaptığı açıklamada, “Bu bağlamda, turnuvayı bir hafta ertelemenin en iyi çözüm olacağı görüldü” dedi.

FFT Başkanı Gilles Moretton, “Sağlık durumunu iyileştirmek için daha fazla zaman gerekecek ve Roland-Garros’ta seyircileri yeni dönüştürülmüş stadyumumuzda en güvenli şekilde ağırlayacağız” dedi. “Taraftarlar, oyuncular ve atmosfer için seyircilerin varlığı, baharın en önemli uluslararası spor etkinliği olan turnuvamız için hayati önem taşıyor.” 2020’de gerçekleşen turnuva Covid-19 salgını nedeniyle dört ay ertelenmişti ve nihayet Eylül ayı sonunda sınırlı kalabalığın önünde gerçekleşti.

ATP ve WTA’nın yaptığı ortak açıklamada, “Tenis, salgının zorluklarını yönetmek için son 12 ayda takvimde farklı bir yaklaşım gerektirdi ve durum böyle olmaya devam ediyor.” Dedi. “Roland-Garros’un başlamasını bir hafta erteleme kararı, Fransa’da son zamanlarda artan COVID-19 kısıtlamaları bağlamında ertelenen birçok turnuvadan yalnızca biri. Organizasyonun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, başkent Paris’in ev sahipliğinde 23 Mayıs-6 Haziran tarihlerinde düzenlenmesi planlanan toprak kort turnuvası, 30 Mayıs-13 Haziran tarihlerine alındı. Eleme maçlarının 24-28 Mayıs tarihlerinde oynanacağı bilgisi verildi. Yapılan 1 haftalık ertelemenin, yeni tip koronavirüs sebebiyle ilerleyen süreçte uzayacağını düşünen spor yorumcuları turnuvaya karamsar bakıyor. John Hopkins Üniversitesi’ne göre, Fransa şu anda 4.807.123 vaka ve 96.672 ölüm kaydetti.