13 yaşındaki Japon kaykaycı Momiji Nishiya, Olimpiyat Oyunlarında şimdiye kadarki en genç altın madalya kazananlardan biri oldu. Sadece 13 yaşında, şimdi Olimpiyat tarihinin en genç altın madalya kazananlarından biri.

1936’da Berlin Oyunlarında altın madalya kazandığında 13 yıl 267 günlük olan şu anki kadın rekortmen Amerikalı dalgıç Marjorie Gestring’den sadece birkaç ay daha büyük. Momiji’nin galibiyeti, Japon patenci Yuto Horigome’nin erkekler sokak yarışması için kaykayda ilk kez olimpiyat altın madalyasını kazanmasından sadece bir gün sonra geldi. Nishiya, Pazartesi günü Tokyo’da ilk kez düzenlenen kadınlar sokak yarışmasında altın madalyayı evine götürdü. Yuto Horigome’un bir gün önce erkekler müsabakasında kazandığı galibiyetin ardından, kaykayda mevcut hakim güç olarak ulusunun kaderini belirledi.

Neredeyse boş bir spor parkında gerçekleşen galibiyetin ardından Nishiya , ” Mutluluğun ötesinde olduğum için gözyaşlarına boğuldum. Bu kadar erken yaşta böyle bir başarıya ulaşarak ülkemi gururlandırdığım için çok mutluyum.” dedi. Nishiya son üç numarasını yaptı ve Brezilyalı Rayssa Leal’ı geride bırakmak için büyük puanlarla ödüllendirildi, yalnızca 13 yaşındaydı. Final yarışmasındaki kadınların yarısından fazlası ergenlik çağındaydı. Bronz madalyayı perçinleyen Japon Funa Nakayama ise 16 yaşındaydı.

Hem Nishiya hem de Leal şu anda ülkelerindeki en genç madalya kazanan kişiler. Leal, Reuters’e verdiği demeçte, “Düşünmek doğru değil, ders çalışmalısın, paten kayamazsın çünkü paten erkeklerin daha yatkın oldupu bir spordur.” dedi. “Bence kaykay herkes içindir.” Şimdiye kadarki en genç altın madalya sahibi, 1936 Berlin Oyunları’nda 13 yaş ve 268 günlükken bayanlar dalış yarışmasını domine eden Marjorie Gestring’di. Nishiya 14. doğum gününe yaklaşıyor.